Konferencja Logistics 2016

W dniach 1-2 grudnia 2016 roku członkowie SNKL CORLOG wzięli udział w XII Ogólnopolskim Forum Studentów Transportu i Logistyki „TransLogistics 2016”, organizowanym przez Koło Naukowe Logistics na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej.

Pierwszego dnia konferencji przedstawiane były prace konkursowe napisane przez studentów transportu oraz logistyki z całego kraju. Tematem pierwszego wystąpienia były „Inteligentne systemy transportowe a zarządzanie ruchem w miastach” zaprezentowane przez Mariannę Maruszczak i Nikol Labudę z Akademii Morskiej w Gdyni. Drugi referat dotyczył „Oceny użyteczności systemów dynamicznej informacji pasażerskiej na przykładzie Warszawy i Moskwy”, który został przygotowany przez członków KNL ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie- Ewelinę Grądziel i Kamila Packa, który był nieobecny na konferencji z powodu uczestnictwa w programie ERASMUS w Moskwie, dzięki któremu mógł zebrać informacje dotyczące swojej pracy. Kolejne zagadnienie dotyczyło „Propozycji zastosowania modyfikacji profilu koła PST w tramwajach wrocławskich” napisane i zreferowane przez Łukasza Wolniewicza z PWR. Pierwsze miejsce zajęły studentki Politechniki Poznańskiej-Alicja Wójcik i Marcela Zabost, które przedstawiły interesującą prezentację na temat symulacji- „Symulacja jako narzędzie doskonalenia przepływu produkcji na przykładzie analizowanego przedsiębiorstwa – Case study”. Ostatnia wypowiedź poruszyła kwestię odnosząca się do „Sojuszy strategicznych linii lotniczych – charakterystyka Star Alliance, Sky Team, One World z perspektywy klienta” przedstawiona przez Annę Szymczak z Uniwersytetu Łódzkiego. Po każdym z wystąpień jury oraz publiczność miała możliwość zadawania pytań związanych z pracami prelegentów oraz tematami pośrednimi, w związku z tym wywiązały się bardzo ciekawe i zawzięte dyskusje pomiędzy członkami różnych kół logistycznych.

Poza wystąpieniami autorów prac konkursowych, uczestnicy spotkali się z Marcinem Polkowskim. Jest to wieloletni szkoleniowiec firm japońskich. Działał przez wiele lat w firmach z branży motoryzacyjnej, gdzie prowadził liczne szkolenia oraz warsztaty m.in. z zakresu organizacji stanowisk, teorii i praktyki innowacji czy integracji zespołu.

Dodatkowo podczas konferencji odbył się panel firmy DACHSER. Jest to przedsiębiorstwo, które dąży do stworzenia najinteligentniejszego połączenia i integracji sieci usług logistycznych stosując wysokie standardy optymalizacji łańcuchów dostaw, stawiając w usługach na niezawodność, bezpieczeństwo i przejrzystość.

Oprócz tego każdy z uczestników miał okazję sprawdzić swoją wiedzę z transportu i logistyki podczas konkursu organizowanego przez złotego partnera Forum, firmę FF Fracht.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie inicjatorów Polsko-Niemieckich przewozów pasażerskich koleją (Kolej DEPL). Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie kolei osobowej pomiędzy Niemcami a Polską, a przede wszystkim ponowne wprowadzenie połączenia Wrocław-Drezno oraz Wrocław-Berlin.

Pod koniec została przeprowadzona debata dotycząca poszukiwania pracy przez młodego człowieka- co bardziej owocuje przy poszukiwaniach: doświadczenie czy wykształcenie? W dyskusji wzięli udział absolwenci kół naukowych oraz przedstawiciele firm.

W trakcie podsumowania oraz oficjalnego zakończenia pierwszego dnia konferencji, zostało zrobione zdjęcie grupowe. W związku z grudniową datą i bliskością mikołajek odwiedził nas św. Mikołaj, który przyszedł do uczestników z odrobiną słodkości.

Ostatecznym punktemtego dnia była integracja w budynku Strefy Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, podczas której uczestnicy Forum mieli okazję do wspólnej zabawy i poznania się, jak również rozmowy na temat zagadnień z branży TSL.

Drugiego dnia konferencji każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w szkoleniach oraz warsztatach. Do wyboru było spotkanie ze szkoleniowcem Marcinem Polkowskim pt.” Jak zostać milionerem- Jak sprzedać się na rynku pracy”. W trakcie warsztatów można było poznać taktyki, jak wyróżnić się na rynku pracy, który w obecnych czasach jest trudnym rynkiem. Drugą opcją było zwiedzanie Centrum Historii „Zajezdnia”, której zadaniem jest dokumentowanie i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Do wyboru był również warsztat przeprowadzony przez TransEdu. Program ten pozwala na zapoznanie się z technologiami systemu Trans.eu, wykorzystywanego przez branżę TSL w całej Europie.

Konferencja dostarczyła członkom SNKL CORLOG wiele nowych pomysłów, pomogła zobrazować problemy, z jakimi boryka się branża TSL, stworzyła możliwość poznania poglądów innych uczestników na temat wiodący podczas konferencji. Ponadto młodzi logistycy przyjemnie spędzili czas w towarzystwie ludzi z takimi samymi zainteresowaniami.

Patronat nad działalnością SNKL CORLOG w roku akademickim 2016/2017 objęła firma GLS Poland Sp. z o.o.

autor: Sandra Nowosz

WSL

GLS

Nadchodzące wydarzenia

No events found

Śledź nas na Social Media

Facebook

Instagram